Wymiana uczniowska między ZSZ Rawicz a BerufsschulzentrumamWesterberg

W dniach 8.04.2013 -13.04.2013 czternastoosobowa grupa uczniów ZSZ Rawicz, wraz z nauczycielkami języków obcych, Karoliną Gresztą i Justyną Andrzejewską, brała udział w piętnastej wymianie międzyszkolnej. Celem tegorocznej wymiany, tak jak wszystkich poprzednich, było poznanie kultury sąsiadów zza zachodniej granicy, doskonalenie znajomości języka obcego, obalenie mitów i stereotypów oraz nawiązanie nowych przyjaźni i znajomości.

Już pierwszy kontakt ze szkołą w Osnabrück wywarł na polskich uczniach wrażenie. Szkoła jest bardzo duża, uczęszcza do niej ponad 3 tysiące uczniów. W głównym holu szkoły, gdzie przywitali grupę z ZSZ w Rawiczu niemieccy koledzy wraz z nauczycielami i dyrekcją szkoły, stały stoły bilardowe, gry w piłkarzyki, stoły do ping-ponga czy air-hockeya. Tak niemieccy uczniowie spędzają swój czas wolny na przerwach pomiędzy lekcjami. W poniedziałek po dotarciu na miejsce i przywitaniu każdy uczeń z rawickiej grupy udał się do domu nowego kolegi, z którym mieszkał aż do soboty.

W czasie wolnym uczniowie zwiedzali miasto, byli na kręgielni, oglądali wspólnie filmy i mecze piłki nożnej, przyrządzali posiłki, spotykali się całą grupą, żeby móc się lepiej poznać. Niemieccy uczniowie niczym nie różnią się od tych z Polski, więc bardzo szybko znaleźliśmy „wspólny język.”

Tegoroczny program wymiany był bardzo bogaty. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili siedzibę radia „OSRadio 104,8FM”, gdzie pracownicy pokazali od podstaw, na czym polega praca prezentera i dziennikarza. Po oprowadzeniu po siedzibie radia, każdy z uczniów mógł pozdrowić swoich bliskich i wybrać utwór, który miał pojawić się na antenie. Grupa była również w studiu telewizyjnym lokalnej stacji „OS1”. Tam uczestnicy wycieczki dowiedzieli się co nieco o historii telewizji i zwiedzili studio. Mieli też szansę zobaczyć profesjonalny sprzęt, z którym pracownicy Stacji „OS1” pracują na co dzień. W tegorocznym programie wymiany było również zwiedzanie z przewodnikiem pięknego miasta, jakim jest Osnabrück. Uczniowie ZSZ mogli zobaczyć w ten sposób najciekawsze miejsca, poznać ich historię oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o mieście. W tym dniu byli również w ratuszu, gdzie gości witał gorąco sam burmistrz miasta. Po krótkim przedstawieniu rysu historycznego grupa wypiła toast za kontynuację wymiany uczniowskiej trwającej już 15 lat.

Kolejną atrakcją programu był „GeoCaching” - gra polegająca na zwiedzaniu miasta z elektronicznym kompasem, do którego trzeba było wpisywać współrzędne miejsc, w których znajdowały się odpowiedzi na różne pytania. Podzieliliśmy się na czteroosobowe grupy polsko-niemieckie. Grupa, która najszybciej znalazła odpowiedzi na wszystkie pytania, otrzymywała współrzędne miejsca położenia skarbu. Pogoda nam sprzyjała, choć uczestnicy przebyli ładnych parę kilometrów. Stawką było przecież znalezienie skarbu…

W programie nie zabrakło również czasu na zwiedzanie szkoły. Na pierwszy rzut oka widać, że jest dobrze zarządzana. Klasy i pracownie są bogato wyposażone, a uczniowie sami dbają o porządek. Szkoła jest naprawdę bardzo duża. Odnalezienie się w niektórych miejscach sprawiało trudności nawet nauczycielom tam pracującym.

Kolejnym punktem programu było nakręcenie 15-sekundowego filmiku w czteroosobowych grupach. Tematem było „Spotkanie”. W zadaniu chodziło o ujęcie jak największej liczby detali, nagrywaniu tego samego miejsca z różnych stron, umiejętnym zastosowaniu różnych ujęć, wykonaniu płynnych przejść. Choć film trwał tylko 15 sekund, jego przygotowaniu poświęcono całe popołudnie. Był to czas, który pozwolił się lepiej poznać. Na koniec dnia przedstawiono efekty pracy nauczycielom oraz innym grupom.

W piątek rano uczniowie wyruszyli pociągiem do sąsiedniej miejscowości, by w tamtejszym ratuszu wysłuchać opowieści na temat Muru Berlińskiego – symbolu podziału Europy, oraz ludzi mieszkających w Niemczech w tamtych czasach. Po wysłuchaniu historii i obejrzeniu wystawy fotografii młodzież wróciła do Osnabrück i korzystała z czasu dla siebie. Spędzili go we wspólnym gronie, był to bowiem już przedostatni dzień wymiany, więc każdy dobrze znał nowych kolegów.

Ostatniego dnia wymiany spotkali się wszyscy w szkole. Po wspólnym śniadaniu nadszedł czas na oficjalne pożegnanie. Rawiccy uczniowie żegnali nowopoznanych kolegów z nadzieją spotkania w przyszłym roku. Każdy stwierdził, że tydzień pobytu to stanowczo za krótki czas…

„Podsumowując chciałbym zaznaczyć, że w wymianie uczniowskiej brałem udział już czwarty raz. Każdy rok był dla mnie niezwykłym przeżyciem, możliwością poznania nowych ludzi i odwiedzenia tych poznanych wcześniej. Jest to również najlepszy sposób na naukę języków obcych oraz nawiązanie nowych znajomości. Mógłbym opisywać cały tydzień godzina po godzinie, lecz i tak w pełni nie odzwierciedliłbym tego, co tam przeżyłem. Każdemu polecam udział w wymianach takiego typu. Wymiana uczniowska jest typowym połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Reprezentujecie swoją szkołę, poznajecie styl życia w innym kraju, a przy tym dobrze się bawicie i poznajecie nowych, ciekawych ludzi” – mówił na zakończenie jeden z uczniów.

Organizatorzy wymiany składają szczególne podziękowania fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (Deutsch-Polnisches Jugendwerk) za wsparcie finansowe.

Statystyki

4938357
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Wszystkie wizyty od 22.06.2012
120
1344
5506
16868
17758
4938357

Twoje IP: 18.118.195.162
Data i godzina: 2024-04-19 09:12:14

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

Migawki z życia ZSZ 2015/2016

Spotkanie z kulturą Chazacką

10 marca w Zespole Szkół Zawodowych odbyło się spotkanie uczniów Zespołu z przedstawicielami zespołu folklorystycznego „Wisieloki” z Szymanowa, Panią Grażyną Konopką i Panem Michałem Umławskim. Spotkanie zostało zorganizowane przez nauczyciela Jakuba Morysona. Członkowie zespołu „Wisieloki” opowiedzieli zebranej młodzieży o historii mikroregionu chazackiego, jak i o spuściźnie założycieli zespołu – Państwa Franciszka i Anny Brzeskot.

Więcej…
Friday the 19th. Affiliate Marketing. ZSZRawicz
Copyright 2012

©