Transplantologia – (nie)trudny temat
Chcesz wiedzieć? Dowiedz się! Chcesz pomóc? Pomóż!
Tak plakat Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu zachęcał do wzięcia udziału w wykładach na temat transplantacji narządów i przeszczepu szpiku kostnego. Spotkanie odbyło się 10 lutego w Domu Kultury
Przewodnicząca ZSZ witając gości, powiedziała: Jest to nasza chwila na zastanowienie się nad swoim i nie tylko swoim życiem. Może jest sposób na to, aby ktoś z nas uratował życie drugiej osobie. Zrobiliśmy duży krok w tym kierunku, bo przychodząc tu dziś, chcemy uczynić sobie bliższą ideę transplantologii.
Propozycja zorganizowania tego edukacyjnego spotkania wyszła od opiekunek Samorządu uczniowskiego ZSZ – Darii Jagły i Moniki Jurkowskiej. W realizację planów włączyły uczniów oraz przekonały do swego pomysłu, a tym samym uzyskały pomoc Starostwa Powiatowego w Rawiczu oraz Dyrektora Domu Kultury.
Ten prozdrowotny w swej idei dzień rozpoczął się od godz. 9 akcją krwiodawczą. Krew oddało prawie 80 chętnych – uczniów ZSZ, I LO w Rawiczu oraz Zespołu Szkół w Miejskiej Górce oraz mieszkańcy Rawicza. Uczący się w wymienionych szkołach, a także uczniowie ZSS w Rawiczu od godz .13 wysłuchali najpierw przedstawienia słowno-muzycznego, a potem wykładów oraz obejrzeli prezentacje pani Iwony Świerczek-Bażańskiej z Fundacji Urszuli Jaworskiej zajmującej się dawstwem szpiku kostnego oraz edukacją w tym zakresie oraz pana Wojciecha Czapiewskiego - koordynatora regionalnego POLTRANSPLANT-u, Centrum organizacyjno-koordynacyjnego do spraw transplantacji z Poznania.
Starosta rawicki, przedstawiciel UMiG Rawicz i rawickiego szpitala, mieszkańcy Rawicza oraz prawie dwustu uczniów z zainteresowaniem słuchali rozważań p. Czapiewskiego na temat problemów natury prawnej, etycznej i społecznej przy rozpoczęciu akcji transplantacji. Z kolei p. Świerczek-Bażańska podkreślała branie odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Wspominała o sytuacji, kiedy potencjalny dawca szpiku wycofał się, a mógł uratować życie dziecku.
Rozmowa na trudny temat transplantacji i świadomego dawstwa została rozpoczęta, oby nie zabrakło nam odwagi, by rozmawiać o tym ze swoimi najbliższymi, apelował przedstawiciel POLTRANSPLANT-u.







