„Szkoła kluczowych kompetencji”
W marcu br. Zespół Szkół Zawodowych w Rawiczu podpisał umowę z Wyższą Szkołą Ekonomii i Innowacji w Lublinie, dotyczącą realizacji Ponadregionalnego programu rozwijania umiejętności uczniów szkół Polski centralnej i południowo-zachodniej „Szkoła kluczowych kompetencji”. Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji jest liderem projektu, Zespół Szkół Zawodowych w Rawiczu jest natomiast jego beneficjentem.
Celem ogólnym projektu jest podniesienie do grudnia 2013 r. poziomu kompetencji kluczowych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, co umożliwi im aktywne uczestnictwo w rynku pracy i gospodarce opartej na wiedzy.
Inauguracją realizacji projektu było seminarium, które odbyło się 29 marca 2010 roku w Zespole Szkół Zawodowych w Rawiczu. Na seminarium zaproszono przedstawicieli organów prowadzących , pracowników oświaty , przedsiębiorców, rodziców oraz przedstawicieli Powiatowego Urzędu Pracy . Celem spotkania było omówienie założeń projektu oraz zaangażowanie osób ze środowisk lokalnych w działania zmierzające do wytyczenia kierunków kształcenia zawodowego. Seminarium rozpoczął pan Krzysztof Jarosz, Dyrektor ZSZ w Rawiczu , który przedstawił strukturę i zasady funkcjonowania szkoły. Następnie z prezentacją kształcenia zawodowego w ZSZ w Rawiczu wystąpił Wicedyrektor ds. kształcenia zawodowego i praktycznego Krzysztof Kazuń . Uzupełnieniem tej tematyki zajął się pan Leszek Stoiński, reprezentujący Cech Rzemiosł Różnych w Rawiczu. Kolejna prezentacja dotyczyła sytuacji na lokalnym rynku pracy. Przedstawiła ją pani Ewa Kaczmarek – doradca zawodowy Powiatowego Urzędu Pracy w Rawiczu. Centralnym punktem seminarium było wystąpienie pani Marty Drygały, która pełni rolę koordynatora projektu, na temat istoty i założeń projektu „Szkoła kluczowych kompetencji”. Kolejnym etapem seminarium były wystąpienia pracodawców , dotyczące ich oceny szkolnictwa zawodowego oraz oczekiwań w zakresie kształcenia kompetencji kluczowych.
Następnym działaniem będzie napisanie przez nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu autorskich programów nauczania z wybranego języka obcego, technologii informacyjnej, matematyki i przedsiębiorczości. Programy te będą wdrażane od września 2010 roku w czterech klasach pierwszych w ZSZ w Rawiczu.
- W celu doskonalenia nabywanych przez uczniów kompetencji kluczowych, poza zajęciami w szkołach zostaną zorganizowane:
- Wakacyjne Obozy Naukowe,
- Koła Naukowe,
- Studium Kompetencji Liderów
- Przedsiębiorstwo Symulacyjne.
Dla nauczycieli zorganizowane zostaną warsztaty z zakresu metodyki rozwijania kompetencji kluczowych. Zostaną również przeprowadzone seminaria „Platforma kompetencji” dla nauczycieli, służące współpracy, wymianie doświadczeń, spostrzeżeń we wdrażanych w szkołach programach.




