Lekcja parlamentaryzmu z Zespole Szkół Zawodowych w Rawiczu
5 kwietnia gościł w Zespole Szkół Zawodowych im. Stefana Bobrowskiego w Rawiczu poseł na Sejm RP Łukasz Borowiak. Poseł Borowiak przyjechał do Zespołu Szkół Zawodowych, by wcielić się w rolę nauczyciela i przekazać uczniom wiedzę dotyczącą jego pracy zawodowej. Tematyka lekcji jaką przeprowadził dotyczyła funkcjonowania i prac polskiego parlamentu.
Wykład posła Borowiaka został zorganizowany przez nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie Jakuba Morysona. Swoją obecność w szkole poseł Borowiak rozpoczął od wizyty u dyrektora szkoły Krzysztofa Jarosza. Dyrektor Jarosz po ugoszczeniu posła, jak i oprowadzeniu po terenie szkoły, zaprowadził gościa do sali, gdzie oczekiwała na niego młodzież. Po oficjalnym rozpoczęciu wizyty, poseł Borowiak przekazał na ręce dyrektora Jarosza publikacje edukacyjne związane z polskim parlamentem jak i pamiątkowy obraz z filmu „Czarny czwartek” z podpisami reżysera i aktorów.
Swoją prelekcję poseł Borowiak rozpoczął od omówienia zasad funkcjonowania i prac Sejmu i Senatu. Wykorzystał ku temu przygotowaną multimedialną prezentację. W drugiej części zajęć czas został poświęcony na opowieści o polskim parlamencie „od kuchni”. Po wysłuchaniu posła Borowiaka uczniowie mogli zadawać pytania. Uczniowie jako potencjalni wyborcy postawili posła w ogniu krzyżowych pytań, z których gość starał się wyjść obronną ręką. Czas dyskusji umilały słodkości przywiezione przez posła dla uczestników spotkania. Na zakończenie najbardziej wytrwali uczestnicy wykładu zrobili wspólne pamiątkowe zdjęcie. Każdy z uczniów otrzymał również pamiątkowe gadżety.
Spotkanie to zorganizowane przez Jakuba Morysona miało na celu kształcenie wśród młodzieży postaw społeczeństwa obywatelskiego. Uczniowie zebrani w liczbie 35 osób, uczestniczyli w nim dobrowolnie. Choć szkoła jest instytucją apolityczną, wizyty osób z życia publicznego dają uczniom możliwość zapoznania się z zasadami funkcjonowaniem państwa z pierwszej ręki, a nie jak to zwykle bywa z kart podręcznika. Spotkania takie wzbogacają wiedzę i pozwalają inaczej spojrzeć na życie publiczne nie tylko przez pryzmat jaki w nas kształtują media.




