Maraton Pisania Listów w Zespole Szkół Zawodowych w Rawiczu
Już po raz trzeci odbył się w ZSZ Rawicz Maraton Pisania listów organizowany przez Amnesty International. ZSZ w Rawiczu dołączył do innych miejscowości w Polsce, gdzie wszyscy którym leżą na sercu prawa człowieka i ich przestrzeganie, mogli napisać list w obronie osób niewinnie zamkniętych i przetrzymywanych w więzieniach.
Uczniowie ZSZ w Rawiczu włączyli się w przedsięwzięcie globalne, ponieważ Maraton Pisania Listów jest realizowany w ponad 50 krajach na różnych kontynentach. Maraton opiera się na założeniu, że poszanowanie praw człowieka jest wspólną sprawą całego społeczeństwa, dlatego tak ważna jest aktywizacja młodzieży już na etapie szkolnym.
Najważniejszym celem Maratonu Pisania Listów jest realne wpływanie na losy osób, których prawa człowieka są łamane. Dlatego uczniowie mogli wybrać konkretne osoby, w obronie których pisali listy. O skuteczności pisania listów świadczy fakt, że w około 30% udaje się wpłynąć na losy osób pokrzywdzonych. Również w zeszłym roku po apelach uczniów ZSZ w sprawie meksykańskiego księdza Alejandro Solalinde Guerra, otrzymaliśmy list od Szefa Kancelarii Ambasady Meksyku Federico Chabaud-Magdnus’a, piszącego że została przeprowadzona interwencja w tej sprawie.
W tym roku uczniowie ZSZ w Rawiczy pisali w obronie: Jean-Claude Roger Mbede - Kamerun, Hamad al-Neyl Abu Kassawy - Arabia Saudyjska i Port Harcourt – Nigeria.
Jean-Claude Roger Mbede z Kamerunu jest studentem, który otrzymał 3-letni wyrok pozbawienia wolności za zarzuty związane z jego orientacją seksualną. W jego sprawie napisaliśmy 25 listów.
Hamad al-Neyl Abu Kassawy jest handlarzem sprzętu AGD, który podróżując w interesach po krajach arabskich, został zatrzymany i oskarżony o terroryzm. Od 2004 roku siedzi w więzieniu nie mogąc doczekać się sprawiedliwego procesu. W jego obronie napisaliśmy 60 listów.
Sprawa Port Harcourt w Nigerii dotyczy przymusowych wysiedleń, szczególnie mieszkańców osiedli z tej miejscowości. Uczniowie ZSZ napisali 14 listów w sprawie przerwania przymusowych wysiedleń i lepszej polityki mieszkaniowej.
Łącznie udało nam się napisać 99 listów. W akcji pisania listów uczestniczyli uczniowie klas technikum: 1TME, 1TLG, 3TB, 3TME, 3 TOH, 4TOH. Każdy uczeń pisał list dobrowolnie. Ponadto, uczniowie zachęceni do wzięcia udziału w akcji mogli napisać samodzielnie list w domu.
Tradycyjnie Maraton Pisania Listów, uwieczniła wystawa plakatów uczniów ZSZ w Rawiczu, wystawiona w holu szkoły a poświęcona tematyce praw człowieka.
Nad całością akcji czuwał nauczyciel historii i wos Jakub Moryson.
