XIII Maraton Pisania Listów Amnesty International z ZSZ Rawicz
W ramach obchodzenia Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu, przyłączyli się do XIII edycji Maratonu Pisania Listów, organizowanego przez Amnesty International. Zespół Szkół Zawodowych, był jednym z 34 miejsc maratonu na mapie Wielkopolski i jedynym oficjalnie zgłoszonym w Rawiczu. Cel tej akcji, jak co roku, jest taki sam – każdy indywidualnie pisze list by wyrazić swój sprzeciw wobec łamania praw człowieka, opierając się na konkretnym, wybranym przypadku.
Maraton jest akcją ogólnoświatową, a dzięki niemu, udaje się wpłynąć realnie na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób. Idea Maratonu do także świetna lekcja dla młodych ludzi, którzy uczą się angażować w różne akcje, co kształtuje w nich tak potrzebną dziś postawę obywatelskości.
W tym roku, formułą przyjętą w szkole, było, że każdy uczeń, dobrowolnie zapoznania się z biogramami osób o których Amnesty International występuje w obronie, napisze samodzielnie list i dostarczy koordynatorowi akcji w szkole, Jakubowi Morysonowi, by za pośrednictwem szkoły wysłać listy. Była to formuła dość ryzykowna, ponieważ uczniowie nie zawsze chętnie robią „coś od siebie”. Jednakże obawy w tym przypadku były niepotrzebne. Uczniowie napisali 83 listy w obronie przez siebie wybranych bohaterów.
Z pośród wielu wybranych „więźniów sumienia”, najwięcej napisano listów w obronie osób: Aleś Bialacki - obrońcy praw człowieka na Białorusi. Został skazany na cztery i pół roku więzienia; Hussain Salem Mohammed Almerfedi - od 2003 roku jest przetrzymywany w amerykańskiej bazie marynarki wojennej Guantánamo na Kubie. Nie postawiono mu żadnych zarzutów, ani nie przeprowadzono niezależnego śledztwa;
Gao Zhisheng - jeden z najbardziej cenionych chińskich prawników, działających na rzecz praw człowieka. Aktualnie znajduje się w więzieniu i jest narażony na tortury;
Pussy Riot - członkinie zespołu z Rosji, zostały skazane 17 sierpnia 2012 roku na dwa lata kolonii karnej za "akt chuligaństwa motywowany nienawiścią religijną".
Oprócz osób wymienionych powyżej, napisano także listy w sprawie: Narges Mohammadi – Iran, Rodziny z ulicy Coastei – Rumunia, Azza Hilal Ahmad Suleiman - Egipt, María Isabel Franco – Gwatemala.
W zeszłym roku, napisano w ponad 200 miejscach w Polsce 161 090 listów, były wśród nich listy także z naszej szkoły. Mamy nadzieję, że i w tym roku, dzięki zaangażowaniu naszych młodych aktywistów, ich listy będą miały znaczenie.
Opracował: mgr Jakub Moryson
