Uroczysty apel z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego
W 1795 roku trzy mocarstwa – Rosja, Austria i Prusy podzieliły pomiędzy siebie Polskę. Wielkopolska znalazła się pod panowaniem pruskim. Mimo braku granic nasza ojczyzna istniała w sercach, duszy i tradycji Polaków. Naród polski nadal istniał i starał się pokazywać swą odrębność poprzez kulturę, sztukę, muzykę i taniec. Jedyną nadzieją Polaków stał się wybuch wojny, która podzieliła zaborców. Wielkopolanie nie mogli dłużej czekać, gdyż nie mogli znieść obecności znienawidzonego zaborcy w swych miastach.
27 grudnia 1918 roku rozpoczęło się powstanie, które miało przybliżyć Wielkopolan do upragnionej wolności. Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Wielkopolskę z wyjątkiem północnych i południowo – wschodnich jej obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze.
Co roku obchodzimy rocznicę wybuchu Powstania wielkopolskiego, jedynego zrywu patriotycznego w historii Polski zakończonego zwycięstwem naszego narodu. Dlaczego to powstanie odegrało tak doniosłą rolę, dowiedzieliśmy się po wysłuchaniu apelu, który przygotowała młodzież z klas I TLG, III TE, III TZ i IV TLM .
Dnia 8 stycznia społeczność Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu przypomniała sobie, jak Wielkopolanie poddawani przez wiele lat ogromnej presji odparli zwycięsko wszystkie próby wynarodowienia, byli silni, dobrze zorganizowani i posiadali ogromne poczucie dumy narodowej. Ze wszystkich umiejętności jakie zdobyli, najcenniejsza okazała się cierpliwość. To ona pozwoliła doczekać odpowiedniej chwili. Możemy być dumni, że jesteśmy mieszkańcami Wielkopolski.






