Wizualizacja zawodowej przyszłości logistyka i teleinformatyka
W środę, 19 listopada, uczniowie Technikum z ZSZ w Rawiczu, z klasy pierwszej kształcący się w zawodzie technik logistyk i z klasy drugiej-w zawodzie technik teleinformatyk udali się pod opieką Alicji Stachowskiej, Marleny Nawrockiej i Sylwii Maciaszek – Basty do siedziby firmy Asplex we Wrocławiu. Uczniowie, zanim weszli na teren zakładu, przeszli szkolenie z zakresu BHP, na którym prowadzący omówił działania i cele firmy oraz przypomniał zasady udzielania pierwszej pomocy. Grupę logistyków, idących na magazyn, zaopatrzono w odblaskowe kamizelki natomiast grupa teleinformatyków w specjalnych fartuchach udała się do działu usług serwisowych.
Centrum logistyczne Asplex we Wrocławiu należy do grupy Acer, istotnego producenta komputerów na świecie, jest także miejscem serwisowym i dystrybucyjnym części zamiennych, jedynym w Europie. W magazynie o powierzchni 20 tysięcy metrów kwadratowych przechowywanych jest ponad dwa miliony części wysyłanych do serwisów w Europie i Afryce.
Uczniowie byli pod wrażeniem wielkości magazynu i mieli możliwość poznać zakres zadań firmy począwszy od przyjęcia towaru na magazyn, przez jego zakatalogowanie i ulokowanie produktu zgodnie z przyjętym systemem w regałach wysokiego składowania aż do odesłania części naprawionej lub zamiennej do klienta. Proces ten uświadomił młodzieży jak istotne jest logistyczne działanie, zwłaszcza w dużej firmie o szerokim spektrum działań. „Nigdy nie zastanawialiśmy się jak to działa w praktyce. Teraz wiemy, że wszystko, czego się uczymy, od rodzajów palet przez zasady składowania i zarządzania zapasami, ma sens, bo wykorzystane to będzie przez nas w pracy”. W strefie wydań zwrócono uwagę młodzieży na zasady bezpieczeństwa, politykę ochrony środowiska oraz wysoką jakość obsługi klienta. Atrakcyjny okazał się praktyczny pokaz działania windy magazynowej i napełniania powietrzem foliowych wypełniaczy zabezpieczających transportowanie części. Logistycy mieli okazję się przekonać, jaki zapach wydobywa się ze zużytych baterii i dlaczego warto przechowywać je w szczelnie zamkniętej beczce.
Asplex oprócz zadań typowo magazynowych i logistycznych na miejscu dokonuje zaawansowanych napraw sprzętu komputerowego. Grupa teleinformatyków została oprowadzona po poszczególnych działach zajmujących się diagnostyką mobilnego sprzętu informatycznego tj. laptopy i tablety. Spacer po firmie został zapoczątkowany w dziale, który zajmował się testowaniem dysków twardych, kart graficznych oraz procesorów. Kolejnym etapem był dział zajmujący się testowaniem płyt głównych. Na zakończenie uczniowie mieli możliwość obserwacji testowania urządzeń za pomocą promieni Roentgena, oraz procesu wymiany układu BGA. Największe zainteresowanie wzbudziła cyna utrzymywana w płynnej postaci. Uczniowie pytali o możliwość zatrudnienia – otrzymali pozytywną odpowiedź.
Teleinformatycy po wyjściu komentowali „Cieszymy się, że zobaczyliśmy zastosowanie najnowszych technologii naprawy komputerów w praktyce. Przekonaliśmy się, że możliwy jest czas naprawy sprzętu krótszy o około 50 %. Pewnie wielu z nas chciałoby z taką firmą wiązać swoją zawodową przyszłość”.
Uczniowie z obu grup zawodowych przekonali się, że dzięki scentralizowaniu usług serwisowych i dystrybucyjnych możliwe są większe oszczędności oraz usprawnienie obsługi klienta.
Cieszy fakt, że nasi uczniowie jako nieliczni mieli okazję zwiedzić siedzibę firmy i zobaczyć szeroki zakres zawodowych zadań, które mogą w przyszłości wykonywać. Byli zachwyceni ogromem i nowoczesnością działań firmy oraz serdecznością ze strony pracowników a szczególne podziękowania składają kierownikowi zmiany panu Krzysztofowi Wiktorowskiemu, który zorganizował cały pobyt młodzieży na terenie firmy ASPLEX we Wrocławiu.
Opracowały: Sylwia Maciaszek – Basty, Alicja Stachowska, Marlena Nawrocka