Miejsce Pamięci - obóz koncentracyjny w Sztutowie

W dniach 7-9.09.2015 odbyło się w Domu Pojednania i Spotkań im. św. M. Kolbego w Gdańsku spotkanie opiekunów – koordynatorów wymiany szkolnej z Berufsschulzentrum am Westerberg w Osnabrück oraz z naszego Zespołu.

Panie: Sabine Hagemann i Małgorzata Kędzia oraz pani Agnieszka Błaszczak z Domu im. św. M. Kolbego ustalały termin i ramy programowe przyszłorocznej wymiany pomiędzy zaprzyjaźnionymi szkołami. Nie było to łatwe, ponieważ obydwie szkoły muszą uwzględnić w kalendarzu egzaminy zawodowe, maturalne, ferie, itp.

Temat przyszłorocznej wymiany dotyczyć będzie Miejsca Pamięci, jakim jest obóz koncentracyjny w Sztutowie (KL Stutthof). Nauczycielki z Polski i z Niemiec odwiedziły to Miejsce Pamięci, by oddać hołd ofiarom II wojny światowej. Pod pomnikiem upamiętniającym ofiary zgładzone w obozie złożono kwiaty i zapalono znicz. Był czas na zadumę i refleksję.

Koordynatorkom wymiany szkolnej udało się także zwiedzić bardzo nowoczesne, niespełna rok temu otwarte, Europejskie Centrum Solidarności. Wystawa poświęcona jest historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej. 
Do prezentacji wykorzystane są tradycyjne metody ekspozycyjne oraz najnowsze rozwiązania technologiczne. Można zobaczyć tam suwnicę ze Stoczni Gdańskiej, tablice, na których stoczniowcy wypisali swoje postulaty, ciężarówkę policyjną, do której zgarniano manifestujących robotników, pokój Jacka Kuronia, okrągły stół i inne eksponaty historyczne. Zwiedzający mają także dostęp do projekcji przestrzennych i elektronicznych, gdzie zgromadzone są fotografie, filmowe materiały archiwalne, dokumenty, mapy, biogramy, kalendaria, wycinki prasowe. Pobyt w tym muzeum to piękna lekcja historii, ale także czas refleksji i wzruszeń.

Wymiana uczniów jest wstępnie zaplanowana w dniach: 29.02 -04.03.2016 roku. Odbędzie się w Gdańsku, w Domu Pojednania i Spotkań im. św. M. Kolbego. W programie znajdzie się m. in. gra miejska i zabawy integracyjne. Osoby chętne do uczestniczenia w wymianie proszone są o kontakt z p. Małgorzatą Kędzią, p. Magdaleną Nawrot lub p. Patrycją Stelmaszyk.

Serdecznie dziękujemy za sfinansowanie programu seminarium przygotowawczego Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży,  dyrekcji Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu oraz pani Agnieszce Blaszczak, koordynatorce międzynarodowej wymiany młodzieży z Domu św. M. Kolbego.

Małgorzata Kędzia 

 

W jednym z baraków

Złożenie symbolicznych kwiatów i zapalonego znicza pod pomnikiem upamiętniającym ofiary nazizmu

  Pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970

Europejskie Centrum Solidarności

Suwnica ze Stoczni Gdańskiej, u góry kaski ochronne stoczniowców

Charakterystyczne w czasach PRL-u puste lady w sklepach

Statystyki

5598750
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Wszystkie wizyty od 22.06.2012
227
2915
7885
3142
90782
5598750

Twoje IP: 3.12.153.95
Data i godzina: 2025-04-02 00:52:30

Odwiedza nas 117 gości oraz 0 użytkowników.

Migawki z życia ZSZ 2015/2016

Olimpiada Wiedzy Misyjnej o Afryce

W dniu 29 lutego uczeń ZSZ w Rawiczu Adrian Otworowski  pod opieką Rafała Jędrzejaka (szkolnego koordynatora konkursu) udał się do Poznania na etap wojewódzki XIV edycji "Olimpiady Wiedzy Misyjnej o Afryce". Test składał się z 42 pytań zamkniętych i jednego otwartego dotyczącego znajomości ludów Kanuri-Teda.

Test  wymagał bardzo dużej wiedzy ,wyniki będą znane pod koniec marca.

Oprac. Rafał Jędrzejak 

Wednesday the 2nd. Affiliate Marketing. ZSZRawicz
Copyright 2012

©