Rok 2010

12 wymiana uczniów pomiędzy Zespołem Szkół Zawodowych w Rawiczu a Berufsschulzentrum am Westerberg z Osnabrück

W dniach 8-13.03.2010 w naszej szkole miała miejsce 12 wymiana uczniów pomiędzy Zespołem Szkół Zawodowych w Rawiczu a Berufsschulzentrum am Westerberg z Osnabrück. 15 uczniów z Niemiec mieszkało w rodzinach swoich polskich rówieśników. Temat tegorocznego projektu był następujący: „Teatr, piosenka, taniec sposobami porozumienia i jednoczenia narodów”. Uczniowie ze szkoły partnerskiej z Osnabrück zwiedzili naszą szkołę, zapoznali się z zabytkami naszego miasta, uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych i oczywiście w projekcie. W tym roku do pracy w programie było zaangażowanych wielu nauczycieli z naszego Zespołu. Wiele pomogła także dyrekcja, za co bardzo dziękujemy.

Pan Robert Korczak nauczył uczniów piosenki „Hej sokoły”, którą Niemcy śpiewali nawet po wejściu do powrotnego pociągu na stacji w Rawiczu, kiedy panował nastrój smutku i wylano dużo łez, bo odjeżdżali nie jacyś tam znajomi, ale przyjaciele.

Niemieccy i polscy uczniowie nauczyli się także - z pomocą niemieckich nauczycieli - niemieckiego kanonu „Der Hahn ist tod”. Nauczyciele w-f pani Magdalena Ratajczak i pan Jacek Niemczynowski nauczyli młodzież tańców: naszego narodowego Poloneza i tańca belgijskiego. Pan Piotr Popielas i jego żona – nauczycielka z Zespołu Szkół Specjalnych przygotowali dla uczniów warsztaty teatralne, zaś pan Piotr pracował z uczniami nad pantomimą „Bóg dał człowiekowi dłonie...” Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w programie. Wyniki naszej kilkudniowej pracy można było obejrzeć w piątek 12.03.2010 w Domu Kultury, gdzie odbyło się podsumowanie projektu. Zaproszonym gościom, wśród których zasiadła przedstawicielka Starostwa pani Maria Wojtkowiak, była i obecna dyrekcja naszego Zespołu, nauczyciele oraz rodzice uczniów, którzy przyjmowali kolegów z Niemiec w swoich domach zaprezentowano pantomimę, piosenki i tańce. Zebrani podziękowali za prezentację gromkimi brawami.

Uczestnicy wymiany z Polski i Niemiec zwiedzili także Muzeum Ziemi Rawickiej, poznali zabytki Wrocławia, w Teatrze Lalek we Wrocławiu obejrzeli spektakl „Co piszczy w trawie”, uczestniczyli w dyskusji i poznali metody pracy Niepublicznego Przedszkola Nr 13 w Rawiczu, dzięki uprzejmości jego dyrektora pani Krystyny Bidowaniec.

Posiłki w szkole przygotowywały wraz z uczniami Technikum w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego panie Iwona Maszkowska i Monika Świtała.

Oczywiście cały czas grupą polsko – niemiecką opiekowały się germanistki naszego Zespołu, panie Karolina Greszta, Patrycja Stelmaszyk, Weronika Swornowska i inicjatorka wymiany Małgorzata Kędzia.

Niemieccy uczniowie mogli poznać naszą kulturę, tradycje, życie polskich rodzin. Spotkania tego typu pozwalają obalać stereotypy, likwidować uprzedzenia. Nie można zapomnieć o tragicznych czasach wojny, ale musimy też tworzyć nową wspólna Europę. Młodzi Polacy i Niemcy mają wspólne zainteresowania, podobnie wyglądają, trudno jest na pierwszy rzut oka odróżnić, kto jest kim. Ważne jest, że młodzi ludzie bardzo się ze sobą zżyli, wspólnie uczestniczyli w programie i spotykali się prywatnie wieczorami. Miło było patrzeć na tych młodych, kiedy kolejnego dnia rano witali się jak dobrzy przyjaciele, a nawet padały słowa łamaną polszczyzną: „Cześć brat...”.

Wymiana nie mogłaby się odbyć, gdyby nie sponsorzy. Serdecznie dziękujemy organizacji Deutsch – Polnisches Jugendwerk (Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży), która od 12 lat wspiera nas finansowo oraz Starostwu Powiatowemu Rawicza, które również przyczyniło się do realizacji kilku punktów programu.

Małgorzata Kędzia

Statystyki

5747076
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Wszystkie wizyty od 22.06.2012
3608
8923
24947
50009
101459
5747076

Twoje IP: 3.17.76.154
Data i godzina: 2025-05-18 23:18:47

Odwiedza nas 57 gości oraz 0 użytkowników.

Migawki z życia ZSZ 2015/2016

Szkolny Konkurs Wiedzy o Filmie

Już od wielu lat w naszej szkole organizowany jest konkurs na temat filmu, mający na celu rozwój zainteresowań ambitnym kinem wśród młodzieży, pogłębienie wiedzy z zakresu teorii i historii filmu oraz popularyzowanie świadomego uczestnictwa w kulturze współczesnej. 

22 kwietnia 2016 r. zostały ogłoszone wyniki Szkolnego Konkursu Wiedzy o Filmie.

Kategorie pytań dotyczyły podstawowych terminów i pojęć z zakresu filmu, historii filmu, ludzi kina, gatunków filmowych, reżyserów, festiwali filmowych oraz najbardziej znanych adaptacji i ekranizacji dzieł literackich.

Więcej…
Sunday the 18th. Affiliate Marketing. ZSZRawicz
Copyright 2012

©