Debata uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu – „Nasza szkoła demokracji”

28 marca w Zespole Szkół Zawodowych w Rawiczu uczniowie przeprowadzili debatę w ramach projektu „XVIII Sesja Sejmu Dzieci i młodzieży – szkoła demokracji”. Organizatorem projektu jest Kancelaria Sejmu RP, we współpracy z MEN, Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

 Realizacja projektu przez uczniów ZSZ miała na celu rozpowszechnianie wśród uczniów wiedzy o możliwościach podejmowania aktywności społecznej w swojej szkole i zwiększania wiedzy o szkolnych instytucjach demokratycznych. Zorganizowanie debaty miało również na celu podjęcie przez uczniów dyskusji o możliwościach i barierach wpływania przez nich na życie szkoły.

Z naszej szkoły zgłoszono dwuosobowy zespół, który miał przeprowadzić debatę. Utworzyły go dziewczyny z drugiej klasy Technikum Budowlanego – Paulina Dytko i Patrycja Gano. Na szkolną debatę zostali zaproszeni uczniowie wszystkich klas oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, łącznie 29 osób. Dyrekcję szkoły reprezentowała Pani wicedyrektor Beata Glura, grono pedagogiczne - opiekun SU Jakub Moryson.

Uczniowie prowadzący przedstawili tematykę debaty, zasady jej prowadzenia i kultury dyskusji. Osoby prowadzące debatę zaprezentowały także dziesięć pytań, których problemy, po konsultacjach z uczniami szkoły, zdecydowano się poruszyć. Zostały one przedstawione na tablicy interaktywnej. Wśród poruszanych problemów znalazły się tematy:

  1. Co to jest samorządność?
  2. Czy dostrzegamy konieczność poprawy pracy Samorządu Uczniowskiego? Jeśli tak, jakie masz propozycje by tą pracę polepszyć?
  3. W jaki sposób można zaangażować wszystkich uczniów w życie szkoły?
  4. Co wiemy o potrzebach uczniów?
  5. Jaką rolę powinni odgrywać nauczyciele w Samorządzie Uczniowskim?
  6. O czym powinni decydować wszyscy uczniowie?
  7. Jakie mogą być formy dialogu miedzy uczniami?
  8. Jakie mogą być formy dialogu między uczniem a nauczycielem?
  9. W jaki sposób szkoła może uczyć demokracji?
  10. Czy jest potrzeba powołania w szkole Rzecznika Praw Ucznia?

Z przeprowadzonej debaty spisano wszystkie wypowiedzi uczniów i sformułowano wnioski dotyczące każdego problemu. Zostaną one w najbliższym czasie przedłożone Dyrekcji. Wszyscy zebrani podkreślali, że jest potrzeba organizowania tego typu spotkań, przeprowadzenia pewnego rodzaju „burzy mózgów”, na trapiące uczniów pytania i problemy, można zawsze znaleźć rozwiązanie. Także forma dialogu uczniów z obecnymi nauczycielami przybliżyła w debacie dwie strony.

Po szkolnym etapie projektu, zespół ZSZ przygotował raport, który zostanie sprawdzony przez głównych organizatorów. Autorzy najciekawszych raportów zostaną zaproszeni do udziału w XVIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca 2012 roku w Warszawie.

Jakub Moryson

Statystyki

4919000
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Wszystkie wizyty od 22.06.2012
253
370
1022
15266
25030
4919000

Twoje IP: 18.209.66.87
Data i godzina: 2024-03-28 17:51:25

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

Migawki z życia ZSZ 2015/2016

RAJD Wiosny 2016

Doskonałą okazją do powitania długo oczekiwanej wiosny był rajd, w którym wzięli udział członkowie SKT Szprycha (klub  działa już szósty rok). Ponad 20 osób uczestniczyło  w tym niecodziennym wydarzeniu zorganizowanym przez  rawicki oddział PTTK.

Więcej…
Thursday the 28th. Affiliate Marketing. ZSZRawicz
Copyright 2012

©