Kronika szkolna, marzec 2014r.

Wizyta uczniów i nauczycieli ze szkoły partnerskiej Berufsschulzentrum Westerberg z Osnabrück

W dniach 24.03-29.03.2014 r. po raz szesnasty odbyła się wizyta uczniów i nauczycieli ze szkoły partnerskiej Berufsschulzentrum Westerberg z Osnabrück. Wizyta współfinansowana była ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

15 uczniów z Niemiec, którym towarzyszyły dwie nauczycielki - Sabine Hagemann i Monika Dreier - gościło u rodzin swoich polskich kolegów. Program wizyty był niezwykle bogaty. Już następnego dnia po przyjeździe do Rawicza, we wtorek, niemieccy uczniowie zwiedzili szkołę. Wspólne zabawy integracyjne z elementami nauki języka polskiego i niemieckiego służyły wzajemnemu poznawaniu się. Następnie uczniowie w międzynarodowych grupach przystąpili do pracy nad projektem „Tradycje, zwyczaje, obrzędy w Polsce i Niemczech”.  Każda z grup otrzymała za zadanie przygotować prezentację na jeden z tematów: Wielkanoc, Boże Narodzenie, urodziny, ślub lub potrawy z perspektywy polskiej i niemieckiej. Uczniowie nauczyli się także piosenki „Sto lat” po polsku i niemiecku, które zgodnie z tradycjami w obu krajach śpiewane są na urodziny. Zaśpiewano je France, która właśnie kończyła 17 lat. Plany pokrzyżowała nam pogoda. Z powodu ciągłych opadów deszczu we wtorek musieliśmy zrezygnować ze zwiedzania Rawicza.

Czytaj więcej...

Praktyki na promie m/f Polonia

W terminie od 10 do 24 marca uczennice klasy trzeciej Technikum Żywienia i Gospodarstwa  Domowego - Roksana Lorek i Weronika Balcerowiak, odbyły praktyki na promie m/f Polonia. Dziewczyny z satysfakcją oznajmiły: „udoskonaliłyśmy swoje wcześniej zdobyte umiejętności związane z gotowaniem i obsługą gości, poznałyśmy przesympatyczną załogę. Istotne w doświadczeniu zawodowym okazało się obsługiwanie  imprezy przeznaczonej dla szwedzkich kibiców piłki ręcznej. Cieszymy się, że miałyśmy okazję poznać ich kulturę oraz formy przebieranej zabawy”.

Czytaj więcej...

Kurs na operatora wózka widłowego od 07.04.2014 r.

Kurs na operatora wózka widłowego rozpocznie się w naszej szkole od 07.04.2014 r. Pierwsze zajęcia odbędą się 7 kwietnia o godz. 15.05 w sali nr 11.

Całkowity koszt kursu wynosi 299 zł plus koszt badania psychologicznego (obowiązkowo) około 50 zł.

Kurs potrwa do 16 kwietnia 2014 r. i kończy się egzaminem państwowym w ostatnim dniu kursu.

Można się jeszcze zgłaszać.

Koordynator w szkole: Alicja Stachowska

Sobota Grzegorz Komendantem Komendy Powiatowej Policji

28 marca 2014 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie "Możesz zostać Komendantem" (POLICJI), który odbył się w ZS Miejska Górka. W rywalizacji wzięli udział:
1. Kozłowski Dominik  kl II TŻ
2. Kowalczuk Krystian    II TŻ
3. Dopierała Krzysztof   II TŻ
4. Grzelczyk Patryk       I TLG
5. Kowalski Konrad        I TLG
6. Maćkowiak Kasper       I TTM
7. Sobota Grzegorz        I TLG

Czytaj więcej...

Kasia finalistką II Międzypowiatowego Przedmaturalnego Konkursu Matematycznego MATGURA

W dniu 26 marca br. w Zespole Szkół w Górze odbył się finał II Międzypowiatowego Przedmaturalnego Konkursu Matematycznego "MATGURA". Do etapu finałowego zakwalifikowała się uczennica klasy IV TE Katarzyna Kolber. Finaliści, podzieleni na kategorie wiekowe, rozwiązywali 5 zadań otwartych o dość wysokim stopniu trudności. Zadania sprawdzały wiedzę i umiejętności z różnych działów matematyki objętych egzaminem maturalnym. Kasia uzyskała tytuł finalisty. Gratulujemy.       

Bernadeta Staśkiewicz

Konkurs "Pokaż nam język"

W naszej szkole odbył się konkursu „Pokaż nam język”. W wyniku etapu szkolnego zostali wyłonieni uczniowie do półfinału regionalnego. W dniu 25 marca w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu w półfinale uczestniczyli: Weronika Wojtyczka z klasy IV TE, Marek Tyczyński z klasy IV TE – język angielski i Jakub Krzyżosiak z klasy II TB – język niemiecki. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności przystępując do części pisemnej konkursu – ich zadaniem było rozwiązanie testu złożonego ze 100 pytań, które dotyczyły gramatyki, leksyki i kultury krajów obcojęzycznych.

Czytaj więcej...

Wielkopolskie Eliminacje zakończone sukcesem!

Dnia 13.03.14 w auli Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu odbył się Wielkopolski Konkurs Wiedzy o Podatkach, organizowany przez Wielkopolską Izbę Doradców Podatkowych. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice Katarzyna Woźna i Dorota Stachowska z klasy III TE.

II etap składał się z części pisemnej i ustnej, do której zakwalifikowało się 21 osób, w tym Dorota. Ostatecznie zdobyła 7 miejsce i weźmie udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Podatkach, którego finał odbędzie się 11 kwietnia w Katowicach.

Czytaj więcej...

Relacja fotograficzna z Drzwi Otwartych i Targów Edukacyjnych 2014

Relacja fotograficzna z Drzwi Otwartych i Targów Edukacyjnych 2014

Czytaj więcej...

Olimpiada Wiedzy Misyjnej o Afryce

W dniu 3 marca dwoje uczniów udało się do Poznania na etap wojewódzki "Olimpiady Wiedzy Misyjnej o Afryce". Test składający się z 42 pytań zamkniętych i jednego otwartego, dotyczącego znajomości religii, socjologii i geografii Afryki, napisali Kamil Dąbrowicz oraz Dorota Stachowska.

Czytaj więcej...

Rajd Wiosny

22 marca uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu z opiekunami – Rafałem Jędrzejakiem i Kubą Kasprowiczem wzięli udział w rajdzie pieszym, zorganizowanym przez rawicki odział PTTK w ramach „Powitania wiosny”.

W letniej atmosferze 11 uczniów udało się trasą z rawickiego rynku, przez Kąty, Laskowo do Doliny Świętojańskiej. Łączna długość pokonanej trasy wyniosła 25 km. Naszemu aktywnemu wypoczynkowi towarzyszyła piękna pogoda i atmosfera radości. Rajd zakończył się przy leśniczówce, gdzie mogliśmy się posilić i wziąć udział w przygotowanych konkursach.

Czytaj więcej...

Zmagania z ortografią

W marcu uczennice klasy 1cw wzięły udział w Klasowym Konkursie Ortograficznym. Inicjatorem zmagań z ortografią była polonistka i wychowawczyni klasy - p. Sabina Kasprzak. Celem konkursu było rozwijanie kompetencji językowych uczennic poprzez powtarzanie zasad pisowni. Najlepsza okazała się Kamila Słyk, która za zajęcie I miejsca otrzymała nagrodę książkową. Wśród wyróżnionych osób znalazły się jeszcze dwie dziewczyny: Weronika Lewek oraz Patrycja Pękowska. Gratulujemy. 

Promowe doświadczenie zawodowe

Daniel Dmyterko i Szymon Pindel z klasy trzeciej Technikum, kształcący się w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego, 16 marca 2014 roku wrócili z dwutygodniowej praktyki zawodowej na promie mf GRYF. Obecnie na promach Polonia i Wolin przebywa jeszcze czworo uczniów. Młodzież postrzega taki rodzaj praktyki przede wszystkim jako „wielkie przeżycie zawodowe”. Inspiracją do dalszej nauki zawodu stało się odkrycie nowych tajników kulinarnych oraz praca w miłej atmosferze rozwoju i wsparcia zawodowego od profesjonalistów.

Czytaj więcej...

Akademia księgowego

14 marca br. ,w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica  w Poznaniu, odbył się III finałowy etap konkursu „Akademia księgowego”. Do finałowego etapu zakwalifikowano 15 uczniów, wśród których znalazła się Martyna Głowacz, uczennica klasy IV TE .  Etap finałowy polegał na rozwiązaniu zadania obejmującego sporządzenie dokumentów księgowych oraz  ich ewidencję w  programach z pakietu INSERT.  

Czytaj więcej...

Konkurs informatyczno-literacki rozstrzygnięty

Tuż przed feriami zimowymi w naszej szkole został ogłoszony konkurs informatyczno-literacki "Echo z dna serca nieuchwytne..." , którego celem była popularyzacja twórczości Leopolda Staffa oraz zdobycie umiejętności wykorzystania technologii informacyjnej jako środka przekazu pewnych treści i obrazów.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie z podanej listy utworów poetyckich wybrać jeden, zinterpretować go i przełożyć na obraz grafiki komputerowej w dowolnym programie graficznym (np.GIMP).

Czytaj więcej...

Wytwarzanie słodyczy z karmelu

13 marca uczniowie klas IV A i IV B Technikum w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego byli na wycieczce zawodoznawczej w Poznaniu na warsztatach ręcznego wytwarzania słodyczy z karmelu. Uczniowie zostali zapoznani z etapami produkcji karmelu oraz dodatkami jakie można wykorzystać aby wzbogacić smak wytwarzanych słodyczy.

Czytaj więcej...

Olimpiada Budowlana

9 stycznia 2014 roku uczniowie klasy IV TB wzięli udział w I Edycji Olimpiady Budowlanej organizowanej przez Międzynarodową Wyższą Szkołę Logistyki i Transportu we Wrocławiu. Olimpiada składa się z trzech etapów. W I etapie należało rozwiązać test jednokrotnego wyboru składający się z 15 pytań.

18 lutego odbyła się II edycja Olimpiady, w której wzięli udział niżej wymienieni uczniowie.

II etap składał się z 20 pytań wielokrotnego wyboru. Oba etapy były rozwiązywane on-line. Do ostatniego, finałowego etapu przechodzą osoby, które uzyskają 60% poprawnych odpowiedzi oraz rozwiążą test szybciej niż pozostali uczestnicy. 

Czytaj więcej...

Kolejny sukces Marka Tyczyńskiego

Uczeń klasy 4TE tak niedawno zaskoczył swoje koleżanki i kolegów ogromną wiedzą z historii. Ostatnio udowodnił, że posiada także talent poetycki.

Biorąc udział w walentynkowym konkursie dla zakochanych, napisał wiersz o miłości i … zajął 3 miejsce. Organizatorem konkursu była sieć księgarń POLANGLO z siedzibą główną w Warszawie.

Wiersz Marka Tyczyńskiego i utwory pozostałych laureatów można przeczytać na stronie www.polanglo.pl.

Integracyjne warsztaty teatralne

5 marca uczniowie klas 1TTM, 1TLG, 2TB, 2TE oraz Zespołu Szkół im. Jana Pawła II,  pod opieką nauczycieli: pani Justyny Szajerki, pani Sylwii Maciaszek – Basty i pana Piotra Popielasa, uczestniczyli w kolejnym cyklu lekcji teatralnych we wrocławskim Capitolu. Warsztaty prowadził wykładowca akademicki pan Jerzy Bielunas. Niesamowita lekcja w teatrze dotyczyła kwestii opery, operetki a także musicalu.

Czytaj więcej...

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Fundacja na Rzecz Wspierania Rozwoju Zespołu Szkół Zawodowych im. Stefana Bobrowskiego „Cordis” z siedzibą w Rawiczu, po raz kolejny okazała dobre serce i dzięki jej wsparciu możliwe było zorganizowanie wycieczki dla 17 uczniów wraz z opiekunami Katarzyną Kasprzycką i Anną Funka Leciejewską do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wyjazd odbył się w piątek 28 lutego 2014 roku. Głównym celem wycieczki był 6-godziny pobyt w słynnym Warszawskim Koperniku, gdzie dziewczyny brały udział w laboratorium biologicznym pt. „Mikrokosmos, czyli życie w kropli wody”.

Czytaj więcej...

UCZNIOWIE ZSZ W PARYŻU

Wczoraj uczniowie ZSZ wrócili z prawie tygodniowej wycieczki do Paryża. Była to nostalgiczna wędrówka nie tylko po ,,paryskim bruku”, ale przede wszystkim podróż w przeszłość, śladami polskich emigrantów, bowiem do dziś zachowało się we Francji, a zwłaszcza w Paryżu, wiele polskich pamiątek.

W związku z tym nie można było ominąć, niestety, zapomnianego cmentarza w Montmorency, na którym był pochowany Adam Mickiewicz, a obecnie jest pozostała tam cała rodzina poety. Na tym cmentarzu spoczywał Cyprian Norwid ( do dziś znajduje się nagrobek poety), Julian Ursyn Niemcewicz, Olga Poznańska, gen. Sosnkowski oraz wielu polskich emigrantów tych z XIX i XX wieku.

Czytaj więcej...

Sukces uczennicy Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu w konkursie historycznym o Żołnierzach Wyklętych

1 marca 2014 roku w Poznaniu odbyło się regionalne podsumowanie III Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno – Literackiego „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” w ramach poznańskich obchodów Narodowego Święta Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Patronat honorowy konkursu objęli m. in. Minister Edukacji Narodowej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Czytaj więcej...

Statystyki

4856040
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Wszystkie wizyty od 22.06.2012
35
600
35
5886
11197
4856040

Twoje IP: 3.235.60.197
Data i godzina: 2023-12-11 03:24:38

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

Migawki z życia ZSZ 2015/2016

Dzień Mediacji w ZSZ w Rawiczu

W związku z Dniem Mediacji, który obchodzimy 15 października w Zespole Szkół Zawodowych w Rawiczu odbyło się spotkanie uczniów z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu. Policjanci 12 października 2015 roku przeprowadzili godzinną prelekcję dla uczniów klasy 3 TTM oraz 3TB w zakresie prowadzenia mediacji w sytuacjach konfliktowych. Ponadto policjanci poruszyli również tematykę uzależnień (dopalaczy) oraz innych zagrożeń.  

Monday the 11th. Affiliate Marketing. ZSZRawicz
Copyright 2012

©