Wizyta uczniów i nauczycieli ze szkoły partnerskiej Berufsschulzentrum Westerberg z Osnabrück

W dniach 24.03-29.03.2014 r. po raz szesnasty odbyła się wizyta uczniów i nauczycieli ze szkoły partnerskiej Berufsschulzentrum Westerberg z Osnabrück. Wizyta współfinansowana była ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

15 uczniów z Niemiec, którym towarzyszyły dwie nauczycielki - Sabine Hagemann i Monika Dreier - gościło u rodzin swoich polskich kolegów. Program wizyty był niezwykle bogaty. Już następnego dnia po przyjeździe do Rawicza, we wtorek, niemieccy uczniowie zwiedzili szkołę. Wspólne zabawy integracyjne z elementami nauki języka polskiego i niemieckiego służyły wzajemnemu poznawaniu się. Następnie uczniowie w międzynarodowych grupach przystąpili do pracy nad projektem „Tradycje, zwyczaje, obrzędy w Polsce i Niemczech”.  Każda z grup otrzymała za zadanie przygotować prezentację na jeden z tematów: Wielkanoc, Boże Narodzenie, urodziny, ślub lub potrawy z perspektywy polskiej i niemieckiej. Uczniowie nauczyli się także piosenki „Sto lat” po polsku i niemiecku, które zgodnie z tradycjami w obu krajach śpiewane są na urodziny. Zaśpiewano je France, która właśnie kończyła 17 lat. Plany pokrzyżowała nam pogoda. Z powodu ciągłych opadów deszczu we wtorek musieliśmy zrezygnować ze zwiedzania Rawicza.

W środę uczniowie rozpoczęli dzień od wizyty w Banku Żywności przy parafii Farnej, gdzie dzięki uprzejmości pani Wiesławy Maciołek zapoznali się z historią powstania i działalnością banku i domu katolickiego, obejrzeli siłownię i kawiarenkę komputerową. Następnie odbyło się zwiedzanie Rawicza – grupę polsko – niemiecką po ciekawych miejscach miasta oprowadzała wprowadzając bardzo atrakcyjne elementy gry miejskiej pani Marta Hamielec, pracownik Muzeum w ratuszu.  Po powrocie do szkoły uczniowie kontynuowali pracę nad projektem oraz nauczyli się tańczyć poloneza pod okiem p. Magdaleny Ratajczak. Po obiedzie uczniowie wraz z nauczycielkami oraz Dyrekcją Zespołu pojechali do Dębna Polskiego. Tam czekały na nich atrakcje w postaci zwiedzania stajni, przejażdżki bryczką po okolicy, a także grill nad stawem.

W czwartek miała miejsce całodniowa wycieczka do Wrocławia. Uczniowie zwiedzili najważniejsze zabytki Wrocławia, dwukrotnie mieli okazję podziwiać panoramę miasta: z wieży na wydziale matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego  oraz z najwyższego budynku w Europie Sky Tower. W nawiązaniu do tematu tegorocznego projektu zwiedziliśmy Muzeum Etnograficzne. Tam także odbyła się lekcja muzealna - zapoznaliśmy się ze sztuką wycinania pisanek z papieru.

W piątek uczniowie rozpoczęli dzień od udziału w zajęciach lekcyjnych z różnych przedmiotów, następnie w Muzeum Ziemi Rawickiej zapoznali się ze stałą ekspozycją dotycząca naszego miasta i regionu.  Dzięki uprzejmości księdza proboszcza Mateusza Droba młodzież z Polski i Niemiec mogła podziwiać rawicką starówkę z wieży kościoła pod wezwaniem Św. Andrzeja Boboli.

Bardzo ciekawym punktem piątkowego programu zwłaszcza dla gości z Niemiec, którzy uczą się w szkole średniej o profilu pedagogika społeczna była wizyta w  Środowiskowym Domu Samopomocy, gdzie uczniowie poznali metody pracy terapeutów oraz wyposażenie Domu.

Po powrocie do szkoły uczniowie kontynuowali pracę nad projektem. Kilkoro uczniów przygotowywało potrawy na spotkanie ewaluacyjne. Kulminacyjny punkt wymiany miał miejsce w godzinach popołudniowych, kiedy każda z grup przedstawiła, w obu językach, owoce swojej kilkudniowej pracy nad projektem widowni złożonej z Dyrekcji Zespołu, przedstawicieli rodziców, nauczycieli oraz uczniów. Następnie Polacy i Niemcy wspólnie odtańczyli poloneza i zaśpiewali „Sto lat” w obu wersjach językowych.

Niespodzianką szczególnie dla gości stał się występ zespołu ludowego „Dębioki” z Dębna Polskiego, który zaśpiewał piosenki biesiadne i regionalne

i pięknym graniem spontanicznie porwał widownię do tańca, co dodatkowo uświetniło ten ostatni dzień wizyty.

Młodzież uczestnicząca w programie wymiany bardzo się zżyła. Ze smutkiem żegnano gości na dworcu w mglisty sobotni poranek.  Ale już za rok rewizyta w Osnabrück.

Serdecznie dziękujemy za wszelką pomoc i wsparcie Polsko – Niemieckiej współpracy Młodzieży, Dyrekcji i Radzie Rodziców Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu, pani Irenie Mikołajczak i całemu zespołowi Dębioki, dyrekcji i pracownikom Środowiskowego Domu Samopomocy, paniom Iwonie Kurzawie i Monice Świtale, które wraz z uczniami przygotowywały dla uczestników wymiany pyszne obiady, pozostałym wymienionym wyżej osobom.

 Germanistki, pełniące role tłumaczek i  opiekunów podczas wymiany:

Karolina Greszta

Małgorzata Kędzia

Magdalena Nawrot

Patrycja Stelmaszyk

Statystyki

4938637
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Wszystkie wizyty od 22.06.2012
400
1344
5786
17148
17758
4938637

Twoje IP: 3.144.96.159
Data i godzina: 2024-04-19 21:00:54

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.

Migawki z życia ZSZ 2015/2016

Szkolne Walentynki

Jak co roku Zespół Szkół Zawodowych w Rawiczu zorganizował szkolne Walentynki. W poniedziałek, 15 lutego, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego na dużej przerwie rozdawali uczniom serduszkowe lizaki. Właśnie z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował także pocztę walentynkową. Przez cały tydzień zbieraliśmy od zakochanych walentynki, które zostały doręczone szkolnym adresatom. Życzenia otrzymali nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele. W środę, młodzież naszego zespołu miała okazję zatańczyć w miłej atmosferze walentynkowy układ taneczny przygotowany przez panią Weronikę Waresiak. Został on entuzjastycznie przyjęty przez społeczność szkolną. Roztańczeni uczniowie zaprezentowali także taniec belgijski na czele z panem dyrektorem Krzysztofem Jaroszem.

Więcej…
Friday the 19th. Affiliate Marketing. ZSZRawicz
Copyright 2012

©