„Życie codzienne w PRL” – lekcja historii z IPN w Zespole Szkół Zawodowych w Rawiczu
19 listopada na zaproszenie nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie Jakuba Morysona, gościła w Zespole Szkół Zawodowych w Rawiczu Pani Katarzyna Florczyk, Referent Edukacji Historycznej z Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Poznaniu. Wizyta pracownika IPN była związana z ofertą edukacyjną, jaką ta instytucja kieruje do szkół, a konkretnie z możliwością przeprowadzenia przez jej pracowników zajęć dla uczniów.
Pani Florczyk przygotowała temat „Życie codzienne w PRL”, który w swym założeniu miał przybliżyć uczniom, jak ich rodzice czy dziadkowie żyli w czasach swej młodości. Okres omawianego tematu obejmował czas od zakończenia II wojny światowej do 1989 roku i pierwszych demokratycznych wyborów. W swym wystąpieniu, Pani Florczyk skupiła się na kilku zasadniczych elementach: sytuacji mieszkaniowej, codziennych zakupach, motoryzacji, edukacji i modzie. Uczniowie mogli obejrzeć na fragmentach fabularnych filmów i kronik filmowych, „jak to wtedy było”. Wykorzystano przy tym niezapomniane komedie Stanisława Barei, seriale, jak np. „Alternatywy 4” czy „Dom”. Zajęciom towarzyszył duży entuzjazm młodzieży, którzy żywo reagowali na obrazy z czasów, które są dla nich historią, z typu „niewiarygodne, a jednak…”. Pani Florczyk przypomniała młodzieży m.in. o kolejkach do sklepów, o towarze deficytowym jakim był wtedy „papier toaletowy”, kartkach na towary, Pewex’ach.
Zajęcia zostały przeprowadzone dla dwóch klas Technikum: pierwszej w zawodzie technik logistyk i trzeciej A w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego. Można śmiało powiedzieć, że przyniosły one wiele korzyści dla młodzieży, która dzięki nim poszerzyła swą wiedzę o temat z najnowszej historii Polski.
Opracował: Jakub Moryson