PODRÓŻE KSZTAŁCĄ – Program „Uczymy się przez całe życie”

Na przełomie marca i kwietnia, od 23.03. – 03.04. 2014 , miałam możliwość uczestniczyć w intensywnym kursie dla nauczycieli języka rosyjskiego „Zastosowanie interaktywnych metod w nauczaniu języka rosyjskiego”, który odbył się w łotewskim mieście Daugavpils, a został zorganizowany w ramach projektu „ Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów indywidualnych” i był  współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zgodnie ze swoją nazwą, kurs był rzeczywiście intensywny, wypełniony zajęciami na temat metodyki nauczania języka rosyjskiego oraz historii Łotwy i Daugavpilsu. W Daugavpils (wcześniej używane polskie nazwy: Dyneburg, Dźwińsk, Dźwinów)  oprócz szkół łotewskich są także rosyjskie, jest też Państwowe Gimnazjum Polskie im. J. Piłsudskiego, które cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród Polaków (szkoła zaliczana jest do najlepszych pod względem osiąganych wyników w nauce i promowaniu kultury swojego narodu ). Jednak w tak zwanych szkołach mniejszości narodowych (109 takich szkół znajduje się na terenie malutkiej Łotwy) 60% lekcji musi być przeprowadzanych w języku łotewskim. W rezultacie dwu- lub trzyjęzyczność ( np. Polacy) na Łotwie nie jest niczym szczególnym.

            Oczywiście, był również czas na  zwiedzanie miasta i zapoznanie się z jego najcenniejszymi zabytkami i centrami życia kulturalnego. Daugavpils jest drugim pod względem wielkości miastem Łotwy i jej wschodnią metropolią. Tu przyszli na świat : znany i ceniony na Zachodzie , a szczególnie w USA , malarz Mark Rothko , król tanga Oskar Strok  oraz uznany aktor i reżyser Solomon Mihoels. Symbolami miasta są dziewiętnastowieczna twierdza dyneburska i Wzgórze Kościelne, na którym wznoszą się świątynie czterech wyznań : protestancka katedra Marcina Lutra, rzymsko – katolicki kościół Najświętszej Marii Panny, prawosławna katedra świętych męczenników Borysa i Gleba oraz świątynia staroobrzędowców- św . Mikołaja Cudotwórcy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w mieście najliczniejszą grupą wyznaniową są katolicy, a w dalszej kolejności – prawosławni, staroobrzędowcy, protestanci. Najbardziej reprezentacyjną ulicą jest ulica Rigas, a miejscami, które koniecznie trzeba zobaczyć, są m.in. Daugavpilskie Muzeum Krajoznawstwa i Sztuki z salą sztuki M. Rothko , synagoga, Centrum sztuki garncarskiej, Łotewski dom i prawosławna kaplica św . Aleksandra Newskiego. 

Bardzo dużą niespodzianką jest fakt, iż 14,4% mieszkańców Daugavpils stanowią Polacy.  Z polskością spotkać się tu można prawie na każdym kroku , a teraźniejszość przeplata się z przeszłością : polskie nazwiska mieszkańców ( ot ,  chociażby nazwiska naszych wykładowców : Witkowska, Bogatkiewicz czy Stankiewicz ), Centrum kultury polskiej, Polskie Przedszkole (jedyne na Łotwie), wspomniane już Państwowe Gimnazjum Polskie im.  Józefa Piłsudskiego, pomnik polskich żołnierzy poległych w walkach o niepodległość Łotwy w latach 1918 – 20 , tablica pamiątkowa ku czci hrabiego Leona Broel - Platera oraz bohaterów Powstania Styczniowego w Inflantach . Prężnie działa Centrum Kultury Polskiej  w  Daugavpils, zespoły artystyczne: Zespół Tańca Ludowego „Kukułeczka”, Chór „Promień”, Zespół „Barwy Daugawy”.

Z ciekawostek:

Najpopularniejszy sport na Łotwie? Hokej na lodzie! W tym roku na igrzyskach w Soczi hokeiści łotewscy wywalczyli 8. miejsce. Jeden z popularniejszych sportowców to Martins Dukurs - skeletonista, aktualny wicemistrz olimpijski, pięciokrotny mistrz Europy, pięciokrotny z rzędu zdobywca Pucharu Świata. Wielkie sukcesy na światowej arenie odniósł też Māris Štrombergs – BMX rider, dwukrotny mistrz olimpijski, trzykrotny medalista mistrzostw świata oraz mistrz Europy. W Daugavpils bardzo lubiany jest też żużel, w mieście pięciokrotnie organizowano Grand Prix Łotwy (na którym trzy razy trzecie miejsce zajmował Tomasz Gollob) a tamtejszy klub Lokomotiv występuje w I lidze polskiej. Najlepszy towar eksportowy Łotwy? Brainstorm? A właściwie Prāta Vētra (łotewska nazwa zespołu). Śpiewają po angielsku: http://www.youtube.com/watch?v=J-CmEbXH90M, rosyjsku: http://www.youtube.com/watch?v=Cv5JJ8h03Ow i oczywiście łotewsku: http://www.youtube.com/watch?v=lAYkndpGGlU (fragment koncertu z piękną próbką łotewskiego języka!).

A jeśli planujecie wizytę na Łotwę, to warto pojechać do Rygi jeszcze w tym roku, bo jest Kulturalną Stolicą Europy 2014!

Pozdrawiam serdecznie,

Ewa Bierzychudek-Lis

Statystyki

4941601
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Wszystkie wizyty od 22.06.2012
27
199
1473
20112
17758
4941601

Twoje IP: 3.139.238.76
Data i godzina: 2024-04-25 01:39:32

Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.

Migawki z życia ZSZ 2015/2016

Praktyka na Promie m/f Skania

Od 18 kwietnia 2016 roku druga grupa trzeciej klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych odbywa praktykę na Promie m/f Skania, kursującym na trasie Świnoujście-Ystad. Uczennice Agnieszka Bartkowiak, Karolina Kordek, Dominika Grześkowiak, Julita Skrzypczak, Paulina Grocholska, Katarzyna Helińska, Aleksandra Sobierajska oraz Aleksandra Szczepaniak są bardzo zadowolone i chętne do pracy.

Więcej…
Thursday the 25th. Affiliate Marketing. ZSZRawicz
Copyright 2012

©