Spacer po Warszawie...

18 października 2013 roku opiekunowie SKT "Szprycha" - p. Jakub Moryson (doskonale sprawdził się jako przewodnik po stolicy) oraz Rafał Jędrzejak zorganizowali wyjazd do Warszawy dla uczniów Zespółu Szkół Zawodowych w Rawiczu. Wraz z trzecim opiekunem - p. Sabiną Kasprzak - pokazali uczniom stolicę z zupełnie innej perspektywy. Najważniejszym punktem wycieczki było zwiedzanie Sejmu ( gmachu polskiej władzy ustawodawczej), co okazało się doskonałą lekcją parlamentaryzmu. Uczniowie mieli okazję zwiedzić salę plenarną obrad, salę kolumnową im. Kazimierza Pużaka i sejmowe korytarze. Z zaciekawieniem wysłuchali prelekcji przewodnika pracującego w Sejmie.

Spacer po stolicy rozpoczął się od zwiedzania warszawskich Łazienek, w których to Stanisław August Poniatowski organizował w okresie oświecenia obiady czwatkowe. To właśnie tam Bolesław Prus umiejscowił akcję fragmentów swojej największej powieści - "Lalki". Jesienna aura dodawała uroku temu miejscu. Z Łazienek udaliśmy się pod Belweder i pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczniowie mieli okazję zobaczyć także Zamek Królewski oraz kolumnę Zygmunta. Spacerowali po Krakowskim Przedmieściu, Placu Trzech Krzyży, Nowym Świecie i ulicy Wiejskiej. Warszawski Rynek był ostatnim miejscem, które mogła zobaczyć młodzież.

Wyjazd do Warszawy był doskonałą lekcją historii,parlamentaryzmu, języka polskiego i geografii... Uczniowie bezpośrednio zetknęli się z najważniejszymi zabytkami kultury, miejscami, o których słyszą na lekcjach lub czytają o nich w podręcznikach. Wielu uczniów było w stolicy po raz pierwszy i miasto to zrobiło na nich duże wrażenie.

Młodzież w dość krótkim czasie zobaczyła wiele ciekawych i ważnych miejsc, a spacer po stolicy (według dokładnych obliczeń p. Jędrzejaka) liczył ponad 15 km.

oprac. S. Kasprzak, J. Moryson, R. Jędrzejak

 
 
 

Statystyki

6594180
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Wszystkie wizyty od 22.06.2012
288
497
2887
5194
23242
6594180

Twoje IP: 216.73.217.101
Data i godzina: 2026-07-10 21:30:47

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

Migawki z życia ZSZ 2015/2016

XIV Olimpiada Wiedzy Misyjnej o Afryce

Po raz ósmy w ZSZ w Rawiczu  odbył się etap szkolny XIV Olimpiady Wiedzy Misyjnej o Afryce. W tym roku uczestniczyło w nim 12 osób. Test, składający się z 50 pytań, dotyczył znajomości geografii, historii oraz kultury Afryki. Największą wiedzą wykazali się uczniowie:  Katarzyna Wojtyczka z klasy III TLG, zdobywając 45 pkt oraz Adrian Otworowski z klasy II TLG, zdobywając 34 pkt.

Wyniki te pozwoliły im awansować do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 29 lutego 2016 roku  w Poznaniu.

Opracował : Rafał Jędrzejak

Friday the 10th. Affiliate Marketing. ZSZRawicz
Copyright 2012

©