Spotkanie Klubu europejskiego

W dniu 15 czerwca 2016 odbyło się w naszej szkole spotkanie Klubu europejskiego poświęcone rocznicy wejścia Polski w struktury Unii Europejskiej oraz chrześcijańskim korzeniom Europy. Gościliśmy księdza Michała Zamelka i pana Piotra Popielasa, który wraz z trójką uczniów z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II oraz uczniem naszego Zespołu Mikołajem Ratajczakiem z klasy 2tti towarzyszyli na gitarach i bębenkach do śpiewu kanonów z Taizé.

Najpierw ksiądz Michał opowiedział o chrześcijańskich korzeniach Europy, wymieniając tych, którzy na europejskie ziemie przynieśli chrześcijaństwo: św. Piotra, św. Pawła i św. Jakuba, św. Cyryla i Metodego.

Wspomniał także o wielkiej roli jednego z założycieli Unii Europejskiej Roberta Schumana, który mówił, że „Demokracja będzie chrześcijańska, albo nie będzie jej wcale. Demokracja antychrześcijańska byłaby karykaturą zmierzającą do pogrążenia się w tyranii lub w anarchii”. Zaciekawiła nas informacja, że Robert Schumann nosi tytuł sługi Bożego. Określenie to stosowane jest w Kościele katolickim i oznacza osobę zmarłą, otoczoną kultem prywatnym, wobec której rozpoczęto proces beatyfikacyjny. Kiedy Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych przychylnie oceni życie i cnoty kandydata, a jej relację zatwierdzi papież, zostaje ogłoszony dekret o heroiczności cnót Positio super virtutibus, a zmarłemu przysługuje tytuł „Czcigodny Sługa Boży”.

Ksiądz Michał objaśnił także zebranym znaczenie pojęcia ekumenizm – ruch w obrębie chrześcijaństwa dążący do przywrócenia pierwotnej jedności pomiędzy rozlicznymi wyznaniami chrześcijańskimi w ramach jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła .Głównym narzędziem ekumenizmu jest dialog i modlitwa. W duchu ekumenizmu żyje wspólnota z  Taizé we Francji, którą założył w roku 1940 brat Roger.

O wspólnocie i europejskich spotkaniach młodych opowiedziała w kolejnym punkcie spotkania przewodnicząca szkolnego Klubu europejskiego uczennica klasy 3tlg Sandra Boncel. Swoimi refleksjami z pobytów na spotkaniach młodych organizowanych corocznie przez wspólnotę z Taizé podzielili się z uczniami także pani Małgorzata Kędzia i pan Piotr Popielas. Nieodzownym elementem spotkania były śpiewy z Taizé.

Główną cecha charakterystyczną śpiewów z Taizé jest ich prosty, najczęściej jednozdaniowy tekst, będący często cytatem z Biblii lub tradycji kościołów. Niewielki rozmiar tekstu sprawia, że jest on łatwy do zapamiętania, pomimo użycia różnych języków. Melodia natomiast skłania do refleksji i wewnętrznego wyciszenia się. Większość śpiewów z Taizé to kanony.

W czasie spotkania zaśpiewaliśmy w językach polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i po łacinie: Bless the Lord my soul (Wielbić Pana chcę), Nada te turbe, nada te espante (Niczym się nie trap, niczego nie bój), Confitemini Domino, Meine Hoffnung und meine Stärke (Pan jest mocą swojego ludu).

Spotkanie pozwoliło więc także utrwalić umiejętności językowe i poznać nowe języki.

Ostatnim elementem spotkania było nawiązanie do 1050 rocznicy chrztu Polski i wspólne odśpiewanie pieśni „Gdzie chrzest, tam nadzieja” .

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 2tti, 3tlg, 2tlg, 3te, 1tti, 2 tel i 1tlg.

Małgorzata Kędzia

Statystyki

4938396
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Wszystkie wizyty od 22.06.2012
159
1344
5545
16907
17758
4938396

Twoje IP: 13.59.82.167
Data i godzina: 2024-04-19 13:02:01

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.

Migawki z życia ZSZ 2015/2016

ZSZ OBRONIŁ TYTUŁ MISTRZA POWIATU W SZACHACH

10 lutego 2016 r. reprezentacja Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu drugi raz z rzędu zdobyła I miejsce w Szachach Drużynowych w Mistrzostwach Powiatu Szkół Ponadgimnazjalnych. Zawody rozgrywane były w Ośrodku Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce. W rozgrywkach brało udział pięć szkół z powiatu. Zawody były bardzo wyrównane przed ostatnią serią rozgrywek trzy zespoły miały równą ilość punktów i dopiero ostatnie pojedynki zadecydowały o miejscach na podium.

Więcej…
Friday the 19th. Affiliate Marketing. ZSZRawicz
Copyright 2012

©