Wymiana z Berufsschulzentrum am Westerberg w Osnabrück w Niemczech

W dniach od 28 maja do 2 czerwca 2017r. 13 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu wraz z opiekunami Małgorzatą Kędzią i Magdaleną Nawrot uczestniczyło w wymianie z Berufsschulzentrum am Westerberg w Osnabrück w Niemczech. Było to nasze 19 spotkanie.

Celem wizyty było udoskonalenie umiejętności językowych, poznanie niemieckiej historii, systemu szkolnictwa, poznanie tradycji i dnia codziennego niemieckich rodzin. Niemieccy partnerzy przygotowali bogaty program na temat ekologii, zrównoważonego rolnictwa oraz ekologicznych produktów żywnościowych.

Wyjątkowo długo, bo aż prawie 14 godzin trwała w tym roku podróż do Osnabrűck. Trafiliśmy na duże utrudnienia spowodowane korkami. Niemieccy koledzy wraz z rodzinami odbierali nas pół godziny przed północą.

W poniedziałek rano nauczycielki spotkały się z nowym dyrektorem Berufsschulzentrum am Westerberg panem Franzem Papenbrok. Zapewnił nas, że będzie wspierał nasze partnerstwo i w przyszłym roku prawdopodobnie przyjedzie z delegacją ze szkoły do naszego Zespołu. Pan Papenbrok zajmował się w ostatnich latach programem Erasmus+ i bardzo ceni możliwości, jakie niosą spotkania młodzieży z innych krajów.

Kolejnym ważnym punktem  była wizyta w Ratuszu w Osnabrück. Uczestnicy zostali przyjęci przez panią Frankenberg. W Sali Pokojowej to właśnie ona opowiedziała o misji młodych ludzi, która opiera się na wzajemnym zrozumieniu i szacunku pomiędzy Polską a Niemcami. Musimy się wzajemnie poznawać, aby obalać stereotypy, likwidować uprzedzenia i  budować przyszłość  na bazie pokoju między narodami. Następnie Małgorzata Kędzia przedstawiła w języku niemieckim powiat i gminę rawicką. Opowiedziała krótko historię miasta i zwróciła uwagę na ciekawe obiekty i miejsca. Podkreśliła, że miasto Rawicz jest zawsze otwarte i przyjazne dla gości. Pani Frankenberg otrzymała upominki od Starosty Rawickiego i Burmistrza Gminy Rawicz.

Po spotkaniu w Ratuszu zwiedzaliśmy z przewodnikami Stare Miasto i poznawaliśmy ważne zabytki architektury. Uczniowie mogli wejść na wieżę kościoła Najświętszej Marii Panny (Marienkirche) i obejrzeć miasto.

Po obiedzie przygotowanym w szkole przez uczniów kształcących się w zawodzie kucharz, uczniowie polscy i niemieccy uczestniczyli w zabawach integracyjnych, mających na celu wzajemne poznanie i zapamiętanie imion. Następnie ćwiczyliśmy wymowę polskich i niemieckich słówek w zabawie „Obstsalat”.

Po zakończeniu zabaw uczniowie w grupach polsko – niemieckich przygotowali prezentacje na temat idealnego systemu szkolnictwa, które miały być wykorzystane w spotkaniu z posłem Landtagu.  Po tym pełnym wrażeń dniu uczniowie spędzili wieczór z rodzinami niemieckimi.

We wtorek grupa polsko – niemiecka udała się do Hannoveru, gdzie w Landtagu (Sejmik Wojewódzki) zorganizowano spotkanie z posłem partiiBündnis 90/Die Grünen(Związek 90/Zieloni) panem Volkerem Bajusem. Pan Bajus zajmuje się ochroną środowiska, polityką energetyczną i kulturą. Dyskutował z uczniami z Polski i z Niemiec na temat idealnego systemu szkolnictwa, jeśli taki jest w ogóle możliwy. Uczniowie przedstawili w grupach swoje idealne szkoły. Pan Bajus stwierdził, że wiele argumentów podanych przez uczniów jest zasadnych i może w przyszłości niektóre z nich będą wprowadzone w życie. W Niemczech potrzebna jest reforma szkolnictwa, a w Polsce stoimy przed kolejną z nich.

Po wizycie w Landtagu udaliśmy się w kierunku Ratusza i parkui. Nad stawem Maschteich urządziliśmy piknik. Były wspólne rozmowy i odpoczynek wśród zieleni. Potem krótki shopping i powrót do Osnabrűck.

Środa była dniem równie pracowitym jak dwa poprzednie. Rano udaliśmy się do Niemieckiej Fundacji Federalnej Środowisko (DBU).

Pani Nele Richter-Harder, pracownik Fundacjiopowiedziała, czym zajmuje się Fundacja i oprowadziła nas po wystawie dotyczącej zrównoważonej gospodarki. Następnie uczniowie w grupach polsko – niemieckich przygotowali prezentacje firm, produkujących zrównoważone produkty. Powstały 4 firmy o nazwach: „Best of the Rest”, Vegetable Chips”, „Wonder Bier” i „Faire Fische”, produkujące żywność na zasadzie zrównoważonego rozwoju. Uczniowie z humorem opowiadali o swoich firmach i produktach, potrafili odpowiedzieć na zadawane przez innych uczniów i panią Richter – Harder pytania. Uczniowie porozumiewali się po angielsku i niemiecku. Komunikacja przebiegała wspaniale. Zgromadzeni wybrali najlepszy ich zdaniem produkt. Wygrały „Cebulaki”, czyli warzywne chipsy.

Następnie udaliśmy się na obiad do szkoły, smaczny, elegancko podany oraz deser.

Popołudnie uczniowie spędzili z rodzinami.

W czwartek, 1.06.2017 wyjechaliśmy pociągiem do miejscowości Dangast w pobliżu Varel we Fryzji Północnej. Dangast leży nad Zatoką Jade połączoną z Morzem Północnym. Charakterystyczne jest dla tego obszaru pojęcie Morze Wattowe (Wattenmeer). Jest to akwen, pomimo nazwy niebędący morzem, obejmujący przybrzeżne wody Zatoki Niemieckiej (południowo-wschodnia część Morza Północnego) położony pomiędzy kontynentem a łańcuchem Wysp Fryzyjskich. To akwen płytki, znaczną jego część stanowią watty (osuchy) – szerokie równiny pływowe odsłaniane w czasie odpływu morza.

Ze względu na swoje unikatowe walory przyrodnicze, cały obszar Morza Wattowego jest obecnie objęty ochroną.

W Dangast brodziliśmy w  błocie, przewodnik opowiadał nam, jak bezpiecznie wędrować podczas odpływu morza, wyjaśniał, w jaki sposób powstają przypływy i odpływy, zachwalał walory lecznicze błota.

Po wędrówce poznaliśmy tajniki parzenia herbaty po fryzyjsku. Okazuje się, że Fryzyjczycy piją dużo więcej herbaty niż Anglicy. Herbatę przyrządza się tu inaczej niż zwykle. Do czajniczka wsypujemy tyle łyżeczek herbaty, ilu gości, plus jedna dodatkowo. Zalewamy wodę tak, by przykryć liście herbaty i czekamy 3 minuty. Po tym czasie zalewamy czajnik do pełna wodą. Do filiżanki wrzucamy cukier kandyzowany, nalewamy herbatę, na wierzch specjalna łyżeczką wlewamy odrobinę słodkiej śmietanki, która za chwilę uniesie się do góry i stanowi swoistą chmurkę. Nie mieszamy! Pijemy małymi łykami, delektując się pierwszą warstwą ze śmietanką, w drugiej warstwie czujemy więcej esencji i trochę cukru, warstwa dolna to esencja i cukier. Tradycyjnie pije się trzy filiżanki takiej herbaty. Jeżeli nie chcemy pić więcej, należy do filiżanki włożyć łyżeczkę, po tym gospodarz rozpozna, że gość już nie chce. Mówi się, że wypicie herbaty w taki sposób zastępuje jeden posiłek.

Herbata uczniom bardzo smakowała, do tego zaserwowano nam Rosinenbrot mit Butter – chleb z rodzynkami i masłem.

Pogoda była przepiękna, opaleni i zadowoleni wróciliśmy do Osnabrűck, gdzie niestety musieliśmy się pakować. Nauczeni doświadczeniem podczas podróży do miasta naszych przyjaciół, postanowiliśmy wyruszyć możliwie jak najwcześniej, aby uniknąć korków. Całkowicie nam się to nie udało, ale podróż powrotna trwała krócej.

Uczniowie byli zakwaterowani u niemieckich rodzin. Dzięki upominkom otrzymanym od Starostwa Powiatowego w Rawiczu mogli podziękować za gościnę swoim niemieckim kolegom i ich rodzicom.

Nie wszyscy uczniowie mogliby wziąć udział w wymianie, gdyby nie otwarte serca sponsorów. Serdecznie dziękujemy Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży i Radzie Rodziców przy naszym Zespole za dofinansowanie wyjazdu,  Starostwu Powiatowemu i Urzędowi Miasta i Gminy za prezenty, które mogliśmy wręczyć w wielu miejscach naszego pobytu, a które są wizytówką naszego miasta i regionu.

Małgorzata Kędzia

Statystyki

4939456
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Wszystkie wizyty od 22.06.2012
462
757
6605
17967
17758
4939456

Twoje IP: 3.144.48.135
Data i godzina: 2024-04-20 09:31:46

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.

Migawki z życia ZSZ 2015/2016

Uczniowie Technikum z teatrem u Hałabały

W ramach corocznej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” uczniowie Naszej Szkoły przygotowali spektakl w oparciu o zapomniany już tekst Wandy Chotomskiej „O Tadku- Niejadku, Babci i Dziadku”.

Do scenariusza młodzież wprowadziła zmiany, m.in. zamiast Tadka pojawiła się postać dziewczynki – Julci.

Praca z tekstem okazała się wcale niełatwa. Analiza i interpretacja tekstu, nauka ról, liczne ćwiczenia dykcji, budowanie postaci scenicznej, a nawet trening żonglowania - to nie lada wyzwanie dla młodzieży.

Więcej…
Saturday the 20th. Affiliate Marketing. ZSZRawicz
Copyright 2012

©