"Polska szkoła - europejska edukacja” - praktyki zagraniczne szansą zawodowego rozwoju

Pierwsza grupa uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu odbyła praktyki zawodowe w zagranicznych firmach zorganizowane w ramach projektu "Polska szkoła - europejska edukacja" zrealizowanego przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” – Leonardo da Vinci. Uczniowie 4 tygodnie przebywali w Schkeuditz 20 km od Lipska. Druga grupa przygotowuje się do dwutygodniowego wyjazdu w maju do Drezna.

Zadowoleni, uśmiechnięci i gotowi do dalszego zawodowego działania - tak można ocenić relacje uczestników nietypowego, ale niezwykle bogatego w doświadczenia wyjazdu.

Pobyt na stażu w Lipsku stworzył młodzieży możliwość zwiększenia kompetencji zawodowych oraz poszerzył zakres ich umiejętności. Uczniowie technikum żywienia i gospodarstwa domowego trafili do stołówek uniwersyteckich w Lipsku, dwie uczennice kształcące się w zawodzie technik logistyk rozpoczęły staż w firmie logistycznej kompletującej posiłki dla załóg samolotów na całym świecie, pozostałych ośmioro logistyków odbywało staż w NETTO DISCONT. Z każdym dniem zacieśniały się więzi, wzrastała pewność siebie oraz ujawniały się nowe możliwości zawodowe. Poziom doświadczenia wzrastał razem z zawodowym zaangażowaniem.

Ciekawe okazały się miejsca praktyk, realizowane czynności oraz relacje z pracownikami obcojęzycznymi podczas wykonywania rozmaitych zadań. Można stanowczo stwierdzić, że uczniowie zwiększyli kompetencje komunikacyjne zarówno w zakresie posługiwania się językiem niemieckim jak i angielskim. Potwierdza to fakt, że na terenie ośrodka przebywało około 230 uczniów pochodzących z Portugalii, Hiszpanii, Chorwacji, Słowenii, Słowacji oraz z wielu miast Polski. Uczestnicy zawiązali nowe znajomości i przyjaźnie, o czym opowiadają z błyskiem w oczach. W klubie młodzieżowym odbywały się spotkania integracyjne młodzieży, która wymieniała się informacjami o szkole, rodzinnych miastach i swoich zainteresowaniach. Po pracy wspólnie słuchali muzyki i bawili się łamiąc coraz śmielej barierę językową. Podczas tych spotkań można było zauważyć, że wszyscy czuli się Europejczykami.

Samodzielnie, początkowo zestresowani i skupieni na celu podróży, poruszali się po nieznanym mieście pieszo a z biegiem czasu korzystali z różnych środków transportu. Zwykle kończyło się to sukcesem, czasem tylko kontaktem z koordynatorem, gdy przejechali daną stację.

Uczniom odpowiadało zakwaterowanie, wyżywienie oraz miejsce odbywania praktyki. Jednak wiele też odmienności kulturowych i obyczajowych dziwiło. Przykładem może być skromność kościoła, w którym przebywali podczas mszy świętej oraz reakcje starszych uczestników nabożeństwa na wierzących tak młodych ludzi.

Niezapomniane wspomnienia stażystów to także wycieczki znanych miejsc Lipska i dwudniowy wyjazd do Berlina, które pozwoliły poznać uroki Saksonii. Logistycy uczestniczyli dodatkowo w dwóch wycieczkach zawodoznawczych. Dziewczyny wspominały wycieczkę do Drezna i możliwość zwiedzenia zabytkowej i niezwykle urokliwej części miasta. Zamek książąt i króli saksońskich, Muzeum Porcelany, pałac hrabiny Costel, Kościół Dworski to z pewnością wspomnieniowe pamiątki stażystów, do których będą powracać myślami po latach. Ciekawym doświadczeniem było poznanie historycznego Pomnika Narodów upamiętniającego największą bitwę okresu napoleońskiego z 1813 roku.

Stażystki Paulina Kowalska i Karolina Domaniecka gotowały w stołówce uczelni sportowej polski bigos. Dziewczyny promowały rodzimą potrawę oraz przyjmowały pochwały z ust studentów. Utwierdziły się z pewnością w przekonaniu o posiadanych umiejętnościach.

Inspirujące zawodowo okazały się dwie wycieczki zawodoznawcze do portu rzecznego Hafen Halle w Halle oraz lotniska pod Lipskiem- „na lotnisku ścigaliśmy się autobusem ze startującym samolotem” – wspominali z entuzjazmem uczniowie.

Doświadczenie zawodowe oraz niezwykłe wspomnienia to tylko niektóre osiągnięcia stażystów. Każdy z uczestników projektu „Polska szkoła-europejska edukacja” otrzyma dokumenty wzbogacające CV. Jednym z nich jest imienne zaświadczenie o ukończonym 30 godzinnym kursie języka niemieckiego ZSZ w Rawiczu oraz 20 godzinnym kursie języka niemieckiego wystawione przez organizację Vitalis w Schkeuditz. Dodatkowo otrzymali zaświadczenie o ukończeniu stażu z niemieckiej firmy zatrudniającej uczniów a także zaświadczenie ECEVET (europejski system uznawania kwalifikacji zawodowych). Niezwykle istotny jest EUROPASS Mobility wystawiony w języku polskim i niemieckim, który wskazuje zakres czynności wykonywanych przez uczniów, nabyte umiejętności i kompetencje zawodowe, językowe, w zakresie obsługi komputera, organizacyjne oraz społeczne.

Z relacji stażystów wynika, że niezmiernie doceniają możliwość odbycia praktyki zawodowej w takiej formie. Cieszy ich bogactwo zawodowego doświadczenia oraz dokumenty potwierdzające zagraniczny staż. Niemieccy pracodawcy z podziwem patrzyli na grupę młodych ludzi, którzy nigdy się nie spóźnili i z zaangażowaniem wykonywali powierzone obowiązki. Radość, zadowolenie i poczucie spełnienia na płaszczyźnie uczonego się zawodu napawa optymizmem zarówno uczniów jak i nauczycieli.

 Opracowały: Sylwia Maciaszek – Basty, Alicja Stachowska, Renata Uźniak 

Statystyki

4939454
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Wszystkie wizyty od 22.06.2012
460
757
6603
17965
17758
4939454

Twoje IP: 18.118.184.237
Data i godzina: 2024-04-20 09:17:51

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.

Migawki z życia ZSZ 2015/2016

Miejsce Pamięci - obóz koncentracyjny w Sztutowie

W dniach 7-9.09.2015 odbyło się w Domu Pojednania i Spotkań im. św. M. Kolbego w Gdańsku spotkanie opiekunów – koordynatorów wymiany szkolnej z Berufsschulzentrum am Westerberg w Osnabrück oraz z naszego Zespołu.

Panie: Sabine Hagemann i Małgorzata Kędzia oraz pani Agnieszka Błaszczak z Domu im. św. M. Kolbego ustalały termin i ramy programowe przyszłorocznej wymiany pomiędzy zaprzyjaźnionymi szkołami. Nie było to łatwe, ponieważ obydwie szkoły muszą uwzględnić w kalendarzu egzaminy zawodowe, maturalne, ferie, itp.

Więcej…
Saturday the 20th. Affiliate Marketing. ZSZRawicz
Copyright 2012

©